Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Work Hours
Monday to Friday: 7AM - 7PM
Weekend: 10AM - 5PM
Το ιερό του Επικούριου Απόλλωνα στην περιοχή των Βασσών, βρισκόταν στις παρυφές της Παρρασίας, μίας από τις αρχαιότερες περιοχές της Αρκαδίας, στις δυτικές παρυφές της λεκάνης της Μεγαλόπολης και στις ανατολικές κλιτύες του Λυκαίου όρους.
Το όνομα “Βάσσαι” είναι δωρικής προέλευσης και σημαίνει τα κατάφυτα πλατώματα σε ορεινή περιοχή.
Το τοπωνύμιο περιγράφει το φυσικό περιβάλλον, το τοπίο στο οποίο εντασσόταν το ιερό και ο Ναός του Απόλλωνα ο οποίος ήταν γνωστός και ως Βασσίτας.
Οι Παρράσιοι θεωρούνται ως αυτόχθονες κάτοικοι της Πελοποννήσου, όπως όλοι οι Αρκάδες.
Η κτηνοτροφία και η εκτεταμένη υλοτομία κατά τη νεότερη εποχή απογύμνωσαν το τοπίο, ώστε σημερινή εικόνα του ευρύτερου τοπίου πέριξ του μνημείου να απέχει από αυτή των πολλών δέντρων και της βλάστησης που κάλυπταν την περιοχή των Βασσών στην αρχαιότητα .
Η αίσθηση της απομόνωσης που δημιουργείται στον σημερινό επισκέπτη του αρχαιολογικού χώρου των Βασσών αφενός λόγω του μεγάλου υψομέτρου, αφετέρου λόγω της σημαντικής του απόστασης από μεγάλες πόλεις, επίσης δεν συνάδει με την πραγματικότητα κατά την αρχαία εποχή.
Πλην της Φιγαλείας που ίδρυσε και ήλεγχε το ιερό των Βασσών, σε μια σχετικά μικρή ακτίνα πέριξ αυτού, υπήρχαν αρκετές πόλεις, πολίσματα, οχυρά αλλά και ιερά περισσότερο ή λιγότερο προσιτά:
Ναός Δήμητρας
Ναός Αθηνάς
Ναοί Αρτέμιδας και Αφροδίτης
Αρχαίος ναός
Οι ανωτέρω αναφερόμενες πόλεις και ιερά αλλά και αρκετές ακόμη αρχαιολογικές θέσεις δείχνουν ότι στα αρχαϊκά και κλασικά χρόνια, η Παρρασία και η ευρύτερη περιοχή της είχαν κατοίκηση και μάλιστα ακμάζουσα.
Η ίδρυση της Μεγαλόπολης με τον συνοικισμό σαράντα αρκαδικών πόλεων και πολιχνών κατά τον 4ο αι. π.Χ., από τους Θηβαίους, ένα χρόνο μετά την νίκη τους στα Λεύκτρα το 371 π.Χ. κατά των Σπαρτιατών προκάλεσε μεταβολές στο πληθυσμιακό υπόβαθρο της περιοχής.
Η νοτιοδυτική Αρκαδία, αν και δεν εγκαταλείφτηκε, φαίνεται ότι από τα ελληνιστικά χρόνια και έπειτα αποστερήθηκε μεγάλο μέρος του ανθρώπινου δυναμικού της και οι κάτοικοί της δεν έφθασαν στο επίπεδο ακμής των προγόνων τους.